verze pro tisk

Pojistěte se na stáří: Penzijní nebo investiční připojištění?

24. duben 2013

Začít spořit na stáří je vhodné co nejdříve. Ovšem kam spořit a u jaké společnosti? Máte nějaké jistoty? Je výhodnější penzijní pojištění se státním příspěvkem nebo kapitálové pojištění? Na tyto otázky známe odpověď.

Penzijní připojištění - PP

Penzijní připojištění prošlo v roce 2013 významnou reformou. I když došlo ke značnému zhoršení podmínek (již neplatí zákaz záporných výnosů ani výběr po polovině spoření), penzijní připojištění má stále smysl.

Pro koho má PP smysl?

Penzijní připojištění je zajímavé pro všechny zaměstnance, kterým zaměstnavatel na PP přispěje. Dle výše měsíční úložky navíc dostanete i příspěvek od státu (od 300 Kč/měs.). Penzijní připojištění je efektivní především v krátkém období, u těchto pojištění se bavíme do 15 let. U PP se spoléhejte jenom na příspěvek státu, případně zaměstnavatele. Úročení se pohybuje kolem procenta ročně.

Kapitálové investiční připojištění

Druhou možností je využití produktu pojišťoven, které nabízejí vlastní produkt bez příspěvku státu. Jedná se o investiční kapitálová pojištění. V ČR patří mezi nejoblíbenější Genio, Prespektiva, Smart, Dynamic a další. Tyto programy jsou odlišně finančně náročné. V případě kapitálového investiční připojištění můžete získat více než na PP, ovšem jsou zde dva předpoklady. Tím prvním je doba spoření delší než 15 let. Druhým kritériem je správný výběr méně administrativně náročného programu. Tyto připojištění jsou v některých případech drahé na založení i vedení, pojišťovně platíte určitou částku jako administrační poplatek.

Velkou výhodou investičního připojištění je možnost výběru a to prakticky kdykoliv (nejdříve po dvou letech).

Co je lepší?

Pokud vám do důchodového věku zbývá 15 let a méně, spolehněte se na PP. V případě delšího připojištění bych dal přednost investičnímu připojištění a to především kvůli vyššímu zhodnocení a možnosti výběrů.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

O výhodné ceně zlata jsme vás již informovali. Pokud jste zlato nestihli koupit, nezoufejte, příležitost, respektive nízká cena přetrvává. Investujte do zlata po propadu ceny.

Zaměstnanec nebo podnikatel: Kdy nechat práce a začít podnikat?

Zaměstnanec nebo podnikatel: Kdy nechat práce a začít podnikat?

Začít podnikat nebo zůstat v práci? S dobrým podnikatelským plánem je to těžká otázka. I když vám podnikání může přinést větší požitek i zisk, nemusí nutně znamenat dobrou volbu. Kdy uvažovat o podnikání na plný úvazek?

Havarijní pojištění: Pro jaké automobily se vyplatí?

Havarijní pojištění: Pro jaké automobily se vyplatí?

Havarijní pojištění je především u nových automobilů samozřejmostí. Ovšem vyplatí se i pro starší automobily? Pokud ano, tak v jakých případech? Známe odpovědi.

Proč kupovat zlaté mince a jak je poznat?

Proč kupovat zlaté mince a jak je poznat?

V nabídce obchodů, které se specializují na prodej drahých kovů, najdete krom jiného také zlaté mince. Aby mohly být označeny za investiční zlato, musí splňovat určitá zákonná kritéria. Zlaté mince je každopádně užitečné nakupovat, a to hned z několika důvodů.