verze pro tisk

Jak ušetřit tisíce za elektřinu: Úsporné žárovky a energetické skupiny

18. duben 2013

Úsporné žárovky jsou drahé. Investice do úsporných žárovek se nevyplatí. Jedná se jen o reklamní tah. Špatně svítí. Přesně tak zní názor mnoha rodin. Jaká je realita? Přinášíme vám objektivní hodnocení.

Cena úsporných žárovek

Úsporné žárovky jsou finančně několikanásobně dražší. Prvotní investice mnoho zákazníků odrazuje a to například i po špatné zkušenosti s nízkou životností nebo špatnou světelností.

Životnost úsporné žárovky

Úsporné žárovky mají dle testů vydržet výrazně více než klasické žárovky. Záleží na konkrétním typu, ale rozdíl je až řádový (úsporná 15 000 hodin, klasická 2 000 hodin). Většina špatných zkušeností s nízkou životností plyne s častým zhasínáním a rozsvěcením. To úsporným žárovkám nesvědčí. Za špatnou zkušeností může stát i levná náhražka.

Reálný příklad

Nic nenahradí reálný příklad. Jako modelovou situaci považujeme svícení žárovkou 40 W jednu hodinu, třemi žárovkami 60 W dvě hodiny a třemi 75 W tři hodiny za jeden den. Cena za kWh je 4,80 Kč.

Nahrazení úspornými žárovkami ušetříte přes 1 400 Kč ročně. Celkem jsme počítali spotřebu 7 žárovek. Kdyby každá stála 200 Kč, za jeden rok máte prvotní náklady zpátky a pouze šetříte. Rodina/dům často prosvítí i více než výše uvedený příklad.

Úsporné žárovky se vyplatí, ovšem je nutné kupovat kvalitní, značkové. Jejich cena se může pohybovat okolo 200 Kč za kus, ale kvalitní úspornou žárovku seženete i za 100 Kč. Výše uvedený příklad dokládá, že se to vyplatí. Pokud byste chtěli šetřit ještě více, můžete investovat do dražších LED svítilen. Jsou sice dražší, ale ještě úspornější. Navíc jim nevadí časté zhasínání/rozsvěcení a disponují celkově delší životností.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Cena elektřiny roste: Jak ušetřit na účtech za elektřinu?

Cena elektřiny roste: Jak ušetřit na účtech za elektřinu?

I při rostoucích cenách energií lze ve většině rodin ušetřit. Možností je dokonce hned několik a ročně může být vaše peněženka až o několik tisíc bohatší. Co je pro to potřeba udělat?

Sjednání hypotéky: Nyní ušetříte tisíce korun

Sjednání hypotéky: Nyní ušetříte tisíce korun

Už dlouho vám v hlavě vrtá myšlenka, že byste si pořídili nový byt, ale nemáte na to dostatek finančních prostředků? V dnešní době žádný problém. Pokud máte pravidelné a solidní příjmy ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, požádejte si o hypotéku. V těchto týdnech mají hypotéky velmi výhodné podm…

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot v současné době poklesly. Na letní prázdniny ovšem můžeme očekávat další růst a to až na hranici 40 Kč za litr. Jak se na to připravit a udržet výdaje za pohonné hmoty na současných cenách? Je to možné.

Investice do nemovitostí: Zaručený výnos bez rizika

Investice do nemovitostí: Zaručený výnos bez rizika

Investice do nemovitostí nemusí znamenat pronájem velkého rodinného domku či bytu ve velkém městě za miliony. Investovat do nemovitosti lze od 100 tisíc korun. Ukážeme vám jak investovat i jaké zhodnocení očekávat.