verze pro tisk

Volné finanční prostředky: Kde je zhodnotit?

23. duben 2013

Nechávat peníze na běžném účtu je neefektivní. Přicházíte zhruba o 3 procenta ročně inflací, navíc tím téměř bezúročně půjčujete bance. Nechte volné peníze „pracovat“ a dejte jim možnost růstu. Ukážeme vím konzervativní i rizikové investice.

Spořicí účty

V současné době se úrok na spořicích účtech pohybuje do 2 procent ročně, respektive do 1,8 procenta a níže. Je se sice pod inflací, ale na 100 000 Kč získáte ročně 1 800 Kč, navíc peníze máte stále k dispozici. Air Bank navíc nabízí 1,8 procenta i na běžném účtu, pokud s kartou platíte a dodržujete všechny podmínky.

Spořicí účty jsou velmi konzervativní, ale rozhodně se jedná o lepší způsob, než nechat peníze na běžném účtu.

Termínované vklady

Pokud máte volné miliony, jsou pro vás termínované vklady zajímavé. Celkově od jednoho milionu korun lze získat úrok až kolem 5 procent ročně, po odečtení inflace získáte zhruba 2 procenta, z jednoho milionu 20 000 Kč ročně.

Fondy

Fondy můžeme rozdělit na rizikové i konzervativní. Často je zde ovšem symptom morálního hazardu (kdy o penězích rozhoduje někdo, komu nepatří). Některé fondy jsou navíc velmi nákladné. V případě investice do fondů doporučujeme vyhledat co nejvíce informací včetně náročnosti fondu, rozložení portfolia...

Komodity a akcie

Investovat lze samozřejmě i do komodit. Za bezpečné (především proti inflaci) lze považovat zlato. Z komodit je výběr již pestřejší. Od ČEZu (který sice oslabil, ale z dlouhodobého hlediska je velmi zajímavý), až po zahraniční giganty typu Samusng, Apple a další.

Pokud nikomu nevěříte, své finance si můžete spravovat sami.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Co s volnými finančními prostředky: Zkuste zlatou investici

Co s volnými finančními prostředky: Zkuste zlatou investici

Úročení volných finančních prostředků je větším problémem, než by se mohlo zdát. Pokud máte volné peníze, které jste těžce vydělali, určitě je nechcete nechat „sežrat“ inflací či bankovními poplatky. Investiční zlato je jistotou, že se vám hodnota peněz uchová po celé generace.

Dividendové akcie: Do jakých investovat?

Dividendové akcie: Do jakých investovat?

Dividendové akcie nabízejí zajímavý způsob, jak zhodnotit volné finanční prostředky. Jedná se o relativně konzervativní investici s jasným ziskem. Ovšem které společnosti si vybrat a jak?

Dividendové akcie: Konzervativní investice s jasným výnosem

Dividendové akcie: Konzervativní investice s jasným výnosem

Investovat volné finanční prostředky lze hned do několika příležitostí. Mezi investice s nízkým rizikem a vysokým zhodnocením můžeme považovat české dividendová akcie. Jak je obchodovat a jaký slibují výnos?

Trading: Investování na osobní účet pro (ne)zkušené

Trading: Investování na osobní účet pro (ne)zkušené

Obchodování na burzovním, případně mimo burzovním trhu není jen pro obchodníky s mnohaletou zkušeností, vysokou školou a velkým finančním obnosem. Dnes můžete obchodovat i vy a to dokonce velmi konzervativně. Je jen na vás, zda chcete volné finanční prostředky vložit do rizikových aktiv či konzervat…