verze pro tisk

Cena elektřiny roste: Jak ušetřit na účtech za elektřinu?

17. duben 2013

I při rostoucích cenách energií lze ve většině rodin ušetřit. Možností je dokonce hned několik a ročně může být vaše peněženka až o několik tisíc bohatší. Co je pro to potřeba udělat?

Změna dodavatele

Prvním a zřejmě i nejjednodušším způsobem je změna dodavatele elektřiny. Stačí využít internetových srovnávačů a na základě současné spotřeby vypočítat cenu u jiných dodavatelů. Konkurenční boj vám může ušetřit několik stovek až tisíc korun ročně a to bez změny spotřeby.

Změna je navíc velmi snadná, pro vás bude znamenat pouze podpis nové smlouvy. Pozor si dejte pouze na podmínky současné smlouvy – zda již můžete dodavatele změnit nebo jste smluvně vázáni.

Jak snížit spotřebu?

Spotřebu za energie lze snížit i tak, že to prakticky nepoznáte. Žroutem elektrické energie jsou všechny spotřebiče v pohotovostním režimu.

Například uspaný notebook, video, monitor... Od roku 2010 sice tyto spotřebiče nesmějí spotřebovávat v pohotovostním režimu více než 1 W, ovšem starší spotřebiče berou mnohem více. Spotřebu mají i nabíječky, adaptéry zapojené v zásuvce a to i když nenapájejí spotřebič. Zahřívají se a opět mají spotřebu kolem 1 W. Ovšem najdou se i výjimky, například některé monitory si v režimu spánku (obraz je černý a počítač vypnutý) vezmou až 15 W.

Domácnost udržující spotřebiče v pohotovosti zaplatí zbytečně až 1 500 Kč.

Ušetřit až 20 % energií lze i u vaření. Stačí zvolit hrnec přes celou plotýnku a použít pokličku. Spořivější mohou ohřívat vodurychlovarné konvici. Přivést vodu k varu v konvici je třikrát levnější než na plotýnce. Úspornější je dokonce přivést vodu k varu i v mikrovlnné troubě.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak ušetřit tisíce za elektřinu: Úsporné žárovky a energetické skupiny

Jak ušetřit tisíce za elektřinu: Úsporné žárovky a energetické skupiny

Úsporné žárovky jsou drahé. Investice do úsporných žárovek se nevyplatí. Jedná se jen o reklamní tah. Špatně svítí. Přesně tak zní názor mnoha rodin. Jaká je realita? Přinášíme vám objektivní hodnocení.

Vyplatí se investice do stříbra: Co od stříbra očekávat

Vyplatí se investice do stříbra: Co od stříbra očekávat

Investic do zlata, akcií, stříbra, fondů, ropy a mnohých dalších je na seriózních i méně seriózních webech plno. Ovšem kde je pravda, je investice do stříbra skutečně výhodná?

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot v současné době poklesly. Na letní prázdniny ovšem můžeme očekávat další růst a to až na hranici 40 Kč za litr. Jak se na to připravit a udržet výdaje za pohonné hmoty na současných cenách? Je to možné.

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

O výhodné ceně zlata jsme vás již informovali. Pokud jste zlato nestihli koupit, nezoufejte, příležitost, respektive nízká cena přetrvává. Investujte do zlata po propadu ceny.