verze pro tisk

Novela zákona o splatnosti faktur odložena: Jak dlouhá splatnost je ideální?

18. květen 2013

Do 16. března měly členské státy EU zařadit do svých zákonů změnu v platbách, respektive omezení splatnosti faktur. Právě platební morálka trápí EU i podnikatele. Ovšem ČR to nestihla a v tématu včasného plnění se dostává do prodlení.

Na účet ČR se již valí kritika i vtipy. Včas se nestihne novelizovat (nařízení EU) o dodržování splatnosti. Na obranu je nutno počítat s faktem, že poslanecká sněmovna novelu obchodního zákoníku schválila, senát však zákon pozměnil a novelu vrátil zpět, tím došlo ke kritizovanému prodlení. O novele obchodního zákoníku se bude rozhodovat znovu.

Maximální splatnost faktury

Pro většinu faktur bude nově maximální splatnost 30 dní. Po překročení můžete požadovat úroky z prodlení atd. Ovšem je otázkou, do jaké míry to bude fungovat. Na fakturu sice nově zadáte maximálně 30 dní, ale teorie může být jiná.

I když jako seriózní podnikatel platíte faktury včas, ideálně co nejdříve, můžete se dostat s do krátkodobých finančních problémů a splatnost nesplníte. Máte-li dlouhodobou spolupráci, u které víte, že je zákazník platí, ale po splatnosti, je otázkou, zda po něm budete chtít i úroky za prodlení… Těmito praktikami byste mohli o část klientely přijít. Dle zákona máte na úrok z prodlení právo, ale vyplatí se?

Ideální doba splatnosti

Na uhrazení faktury by mělo stačit 14 dní. V případě vysokých částek se můžete odhodlat k měsíci. Omezení faktur na 30 dní je rozhodně přínosem, především malé podnikatele může špatná platební morálka zničit.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Poznejte seriózní půjčku podle charakteristik poskytovatele

Poznejte seriózní půjčku podle charakteristik poskytovatele

Nebankovní půjčky byly stvořeny, aby pomohly ve chvíli, kdy vás trápí nelichotivá finanční situace. Je úplně jedno, jestli si musíte půjčit na zaplacení složenek, na jídlo nebo třeba na dovolenou.

Profi CZ: Firma, která za vás vyřídí vymáhání pohledávek

Profi CZ: Firma, která za vás vyřídí vymáhání pohledávek

Máte problémy s dlužníky, kteří nesplácejí včas a řádně dle sjednaných podmínek? Na vymáhání pohledávek nemusíte být sami, pomůže vám společnost Profi CZ.

Virtuální sídlo poskytne svobodu i diskrétnost

Virtuální sídlo poskytne svobodu i diskrétnost

Virtuální kancelář, chcete-li sídlo, je služba vhodná nejen pro začátečníky. Čím dál častěji této možnosti využívají i zkušení podnikatelé. Pronajímatel virtuálního sídla poskytuje svým klientům adresu za účelem zápisu do obchodního rejstříku.

Oprava dálnice D1 ovlivní podnikání: Kdo utrpí ztráty a kdo vydělá?

Oprava dálnice D1 ovlivní podnikání: Kdo utrpí ztráty a kdo vydělá?

Generální oprava nejstarší a nejfrekventovanější české dálnice je nutná. Dotkne se mnoha obyvatel ČR a to i těch, kteří po dálnici nejezdí. Na co se připravit a jak opravy D1 využít?