verze pro tisk

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

7. květen 2013

Ceny pohonných hmot v současné době poklesly. Na letní prázdniny ovšem můžeme očekávat další růst a to až na hranici 40 Kč za litr. Jak se na to připravit a udržet výdaje za pohonné hmoty na současných cenách? Je to možné.

Cenové mapy pohonných hmot

Na jednoduchých cenových mapách pohonných hmot velmi rychle vidíte, za kolik u daných čerpacích stanic nakupujete. Rozdíl v cenách na cestě Praha – Brno činí 2,50 Kč. Při spotřebě 7l/100 km to znamená rozdíl až 70 Kč na cestu. Pokud jezdíte často, vaše peněženka to samozřejmě ucítí znatelněji než jen jednou 70 Kč.

Pokud neradi přeplácíte, stačí se podívat na ceny pohonných hmot v okolí a čerpání naplánovat. Pokud by se vám podařilo vždy čerpat o výše zmíněných 2,50 Kč za litr méně, uspoříte až 3 500 Kč na 20 000 km.

Jízdní styl

Druhou možností je změna jízdního stylu. Pomalá a plynulá akcelerace, brzdění motorem – podřazování, plynulá jízda, žádné vytáčení motoru, využívání setrvačnosti, předvídanost, nízký odpor vzduchu (příčníky na střeše…), vždy řadit nejvyšší možný rychlostní stupeň, omezit elektrickou spotřebu (klimatizace, vyhřívaný volant, sedačky…).

Každý z nás může plným využitím zmíněných pravidel ušetřit aspoň 0,5 litru/100 km, v případě přechodu z agresivní jízdy až litry/100 km. Hlavní úsporu může tvořit právě spotřeba, je rozdíl, zda jezdíte za 5,5 l/100 km nebo za 7 l/100 km.

Problém je ten, že spotřebu přímo nevidíte. Za načerpané pohonné hmoty platíte, za spotřebuju již nikoliv (tedy aspoň ne přímo). Pokud nyní jezdíte za 7 l/100 km a čerpáte za 35 Kč/l, je to stejné, jako kdybyste jezdili za 6l/100 km a čerpali za 40,80 Kč. Jak vidíte, hlavní roli hraje jízdní styl, cena benzínu vám může jen trochu pomoci.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Investice do nemovitostí: Zaručený výnos bez rizika

Investice do nemovitostí: Zaručený výnos bez rizika

Investice do nemovitostí nemusí znamenat pronájem velkého rodinného domku či bytu ve velkém městě za miliony. Investovat do nemovitosti lze od 100 tisíc korun. Ukážeme vám jak investovat i jaké zhodnocení očekávat.

Co s volnými finančními prostředky: Zkuste zlatou investici

Co s volnými finančními prostředky: Zkuste zlatou investici

Úročení volných finančních prostředků je větším problémem, než by se mohlo zdát. Pokud máte volné peníze, které jste těžce vydělali, určitě je nechcete nechat „sežrat“ inflací či bankovními poplatky. Investiční zlato je jistotou, že se vám hodnota peněz uchová po celé generace.

Noví mobilní operátoři zlevní volání bez závazků: Předplacená karta s cenou tarifu

Noví mobilní operátoři zlevní volání bez závazků: Předplacená karta s cenou tarifu

Revoluci v oblasti mobilních operátorů zřejmě zaregistroval každý. Ovšem ve stínu neomezených tarifů za zhruba 700 Kč jsou noví operátoři, kteří nabízejí výhodné ceny pro ty, kteří odmítají závazky a příliš nevolají. Plaťte jen za to, co potřebujete.

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

O výhodné ceně zlata jsme vás již informovali. Pokud jste zlato nestihli koupit, nezoufejte, příležitost, respektive nízká cena přetrvává. Investujte do zlata po propadu ceny.