verze pro tisk

Cena elektřiny roste: Jak ušetřit na účtech za elektřinu?

17. duben 2013

I při rostoucích cenách energií lze ve většině rodin ušetřit. Možností je dokonce hned několik a ročně může být vaše peněženka až o několik tisíc bohatší. Co je pro to potřeba udělat?

Změna dodavatele

Prvním a zřejmě i nejjednodušším způsobem je změna dodavatele elektřiny. Stačí využít internetových srovnávačů a na základě současné spotřeby vypočítat cenu u jiných dodavatelů. Konkurenční boj vám může ušetřit několik stovek až tisíc korun ročně a to bez změny spotřeby.

Změna je navíc velmi snadná, pro vás bude znamenat pouze podpis nové smlouvy. Pozor si dejte pouze na podmínky současné smlouvy – zda již můžete dodavatele změnit nebo jste smluvně vázáni.

Jak snížit spotřebu?

Spotřebu za energie lze snížit i tak, že to prakticky nepoznáte. Žroutem elektrické energie jsou všechny spotřebiče v pohotovostním režimu.

Například uspaný notebook, video, monitor... Od roku 2010 sice tyto spotřebiče nesmějí spotřebovávat v pohotovostním režimu více než 1 W, ovšem starší spotřebiče berou mnohem více. Spotřebu mají i nabíječky, adaptéry zapojené v zásuvce a to i když nenapájejí spotřebič. Zahřívají se a opět mají spotřebu kolem 1 W. Ovšem najdou se i výjimky, například některé monitory si v režimu spánku (obraz je černý a počítač vypnutý) vezmou až 15 W.

Domácnost udržující spotřebiče v pohotovosti zaplatí zbytečně až 1 500 Kč.

Ušetřit až 20 % energií lze i u vaření. Stačí zvolit hrnec přes celou plotýnku a použít pokličku. Spořivější mohou ohřívat vodurychlovarné konvici. Přivést vodu k varu v konvici je třikrát levnější než na plotýnce. Úspornější je dokonce přivést vodu k varu i v mikrovlnné troubě.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Jak ušetřit tisíce za elektřinu: Úsporné žárovky a energetické skupiny

Jak ušetřit tisíce za elektřinu: Úsporné žárovky a energetické skupiny

Úsporné žárovky jsou drahé. Investice do úsporných žárovek se nevyplatí. Jedná se jen o reklamní tah. Špatně svítí. Přesně tak zní názor mnoha rodin. Jaká je realita? Přinášíme vám objektivní hodnocení.

Vyplatí se investice do stříbra: Co od stříbra očekávat

Vyplatí se investice do stříbra: Co od stříbra očekávat

Investic do zlata, akcií, stříbra, fondů, ropy a mnohých dalších je na seriózních i méně seriózních webech plno. Ovšem kde je pravda, je investice do stříbra skutečně výhodná?

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot: Čerpejte levně

Ceny pohonných hmot v současné době poklesly. Na letní prázdniny ovšem můžeme očekávat další růst a to až na hranici 40 Kč za litr. Jak se na to připravit a udržet výdaje za pohonné hmoty na současných cenách? Je to možné.

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

Investiční zlato: Příležitost k nákupu přetrvává

O výhodné ceně zlata jsme vás již informovali. Pokud jste zlato nestihli koupit, nezoufejte, příležitost, respektive nízká cena přetrvává. Investujte do zlata po propadu ceny.


„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde